Solve the problem.A cereal factory has weekly fixed costs of $24,000. It costs $1.16 to produce each box of cereal. A box of cereal sells for $3.99. Find the rule of the revenue function r(x) that gives the total weekly revenue from selling x boxes of cereal.

A. c(x) = 24,000 + 3.99x
B. c(x) = 3.99x
C. c(x) = 2.83x
D. c(x) = 24,000 + 2.83x


Answer: B

Mathematics

You might also like to view...

Provide an appropriate response. When an airplane leaves the runway, its angle of climb is 22° and its speed is 235 feet per second. Find the plane's altitude after 1 minute.

A. 5,282 ft B. 627.3 ft C. 88.0 ft D. 5,696.8 ft

Mathematics

Write a numerical expression for the phrase and simplify it.The sum of -11 and -9, divided by the product of 1 and -4

A. -11 + ; 6
B. -11 + ; - 
C. ; 5
D. ; - 4

Mathematics

Provide an appropriate response.The cost of a fur coat, assuming a $311.50 markup, which is a 35% markup on selling price, is $202.48.

A. True B. False

Mathematics

Simplify.(2 - 3)2

A. 4 + 9
B. 49 - 12
C. 49 + 12
D. 4 - 9

Mathematics