How fast is the electron moving in the first Bohr orbit?

a. 3.3 × 10^6 m/s
b. 2.2 × 10^6 m/s
c. 4.4 × 10^6 m/s
d. 5.5 × 10^6 m/s
e. 5.5 × 10^15 m/s


b

Physics & Space Science

You might also like to view...

A parachutist jumps out of an airplane and accelerates with gravity to a maximum velocity of 68.6 m/s in 7.00 seconds. She then pulls the parachute cord and after a 4.00-second constant deceleration, descends at 10.5 m/s for 60.0 seconds, reaching the ground. From what height did the parachutist jump?

a. 1.03E+3 m b. 7.88E+2 m c. 1.19E+3 m d. 1.66E+3 m e. 1.43E+3 m

Physics & Space Science

In a series circuit consisting of a 12.0 emf, a 2.00 mF capacitor, a 1.00 kresistor and a switch, what is the voltage across the capacitor at a time after the switch is closed?

A. .632 V B. 6.32 V C. 7.58 V D. 8.65 V

Physics & Space Science

In the above H-R diagram sketch, which star is a blue giant?

A. A B. B C. C D. D E. E

Physics & Space Science

A 29.0-pm-wavelength photon is scattered by a stationary electron

What is the maximum energy loss the photon can have? (melectron = 9.11 × 10-31 kg, c = 3.00 × 108 m/s, h = 6.626 × 10-34 J ? s, 1 eV = 1.60 × 10-19 J) A) 15 keV B) 4.0 keV C) 6.1 keV D) 10 keV E) 12 keV

Physics & Space Science