Solve the problem.The elasticity ? of a particular thermoplastic can be modeled approximately by the relation
, where T is the Kelvin temperature. If the thermometer used to measure T is accurate to 1%, and if the measured temperature is 476 K, how should the elasticity be reported?
A. ? = ± 0.004
B. ? = 0.174 ± 0.004
C. ? = 0.174 ± 0.002
D. ? = 0.174
Answer: B
You might also like to view...
Solve. If necessary, round percents to the nearest tenth, dollar amounts to the nearest cent, and all other numbers to the nearest whole.The marketing division of a company predicts that 78% of the 450 special promotional sale items will sell on the first day of sale. What percent of the promotional items should be available after the first day of sale? How many special promotional items should be available after the first day of sale?
A. 78%; 351 items B. 22%; 99 items C. 22%; 351 items D. 78%; 99 items
Solve the problem.Find the volume of the solid obtained by revolving the region bounded by the curve y = on
about the y-axis. Round to 3 decimal places.
A. ? ? 7.718
B. ? ? 8.268
C. ? ? 12.021
D. ? ? 13.497
Solve the problem.Find an upper bound for in estimating
with
steps.
A. 0
B.
C.
D.
Solve using the multiplication principle.-8a = 56
A. -7 B. -64 C. 64 D. 1