A die is rolled and if the outcome is an even number, a gambler receives $10. If the outcome is an odd number, the gambler loses $10. What is the expected value of this game?
What will be an ideal response?
Probability of getting an even number = 3/6 = 1/2.
Expected value of getting an even number = 1/2 × ($10 ) = $5.
Probability of getting an odd number = 1/2.
Expected value of getting an odd number = 1/2 × (-$10 ) = -$5.
Expected value of the game = $5 - $5 = $0.
You might also like to view...
When a nation exports a good, its ________ surplus increases, and when it imports a good, its ________ surplus increases
A) total; total B) consumer; consumer C) producer; producer D) producer; consumer E) total; consumer
All of the following statements, except one, are correct in short-run equilibrium for both a single-price monopolist and a monopolist that practices perfect price discrimination. Assume that both firms are able to earn at least a normal profit. Which statement is the exception?
a. Both face downward-sloping demand curves for their output. b. Both produce all output units for which marginal revenue exceeds marginal cost. c. Both produce in the range where marginal revenue is positive. d. Both are price setters. e. Both produce an output level for which price exceeds marginal cost.
What does it mean to say there is a separation of ownership from control in large corporations?
What will be an ideal response?
You are hired by the Bureau of Economic Analogies (BEA) as an economic consultant. The Chairperson of the BEA tells you that he believes the current unemployment rate is too low. The unemployment rate can be increased if aggregate output decreases. He wants to know what policy to pursue to decrease aggregate output by $100 billion. The best estimate he has for the MPC is 0.9. Which of the following policies should you recommend?
A. Cut taxes by $60 billion and to increase government spending by $60 billion. B. Decrease government spending by $100 billion. C. Decrease government spending by $10 billion. D. Increase taxes by $100 billion.