Solve the problem.An object is thrown upward from the top of a  building with an initial velocity of 48 feet per second. The height h of the object after t seconds is given by the quadratic equation   When will the object hit the ground?

A. 5 sec
B. 160 sec
C. -2 sec
D. 2 sec


Answer: A

Mathematics

You might also like to view...

Solve the problem.Find the slope of the tangent to the curve of the intersection of the surface 2z =  and the plane x = 1 at the point 

A.
B.
C.
D.

Mathematics

Evaluate the improper integral.

A.
B.
C.
D.

Mathematics

Express the number in scientific notation.4,200,000,000,000

A. 4.2 × 109 B. 4.2 × 1012 C. 4.2 × 10-12 D. 4.2 × 10-9

Mathematics

Solve the problem.Given the velocity and initial position of a body moving along a coordinate line at time t, find the body's position at time t.v = -8t + 8, s(0) = 12

A. s = -8t2 + 8t + 12 B. s = - 4t2 + 8t + 12 C. s = - 4t2 + 8t - 12 D. s= 4t2 + 8t - 12

Mathematics