Toselli Animation plans to offer its employees a salary enhancement package that has revenue sharing as its main component. Specifically, the company will set aside 1% of total sales revenue for year-end bonuses. The sales are expected to be $5 million the first year, $5.5 million the second year, and amounts increasing by 10% each year for the next 5 years. At an interest rate of 8% per year, what is the equivalent annual worth in years 1 through 5 of the bonus package?

What will be an ideal response?


Solve for P g in geometric gradient equation and then convert to A

A 1 = 5,000,000(0.01) = 50,000
P g = 50,000[1 – (1.10/1.08) 5 ]/(0.08 – 0.10)
= $240,215
A = 240,215(A/P,8%,5)
= 240,215(0.25046)
= $60,164

Trades & Technology

You might also like to view...

Vitamin A is important in

A. Cellular metabolism B. Eyesight C. Healthy skin D. All of the above E. A and C above

Trades & Technology

In a hydraulic system, movement depends on _____

A) flow rate B) temperature C) pressure D) flow

Trades & Technology

____ by definition is equal weight distributed in same/similar positions on either side of a static axis

a. Verticality c. Asymmetry b. Balance d. Symmetry

Trades & Technology

Discuss the most important document when troubleshooting a circuit.

What will be an ideal response?

Trades & Technology