In this problem the Peng-Robinson equation is used to model n-octane at 5 bar and 500 K. For n-octane, Tc=568.70 K, Pc=24.90 bar and ?=0.399. The three solutions for the molar volume of n-octane at this temperature and pressure are:

V = 249.58 cm3/mol, 648 cm3/mol, and 7270 cm3/mol

A) Calculate the values of the Peng-Robinson parameters ‘a’ and ‘b’ for octane at T=500 K.
B) Calculate the fugacity of n-octane in the liquid and vapor phases at 500 K and 5 bar, according to the Peng-Robinson equation. If you have no answer to part A, use a=4.5x107 bar cm6 mol-2 and b = 150 cm3/mol
C) Based on your answer to part B, is the vapor pressure of octane at 500 K greater than, or less than, 5 bar?








Since f^V
ln(f/P)=??G-?G?^ig/RT

Therefore, the vapor pressure must be higher than 5 bar (the pressure at which the fugacity values were calculated).

Trades & Technology

You might also like to view...

In the op amp circuit in Fig. 11.42, find the total average power absorbed by the resistors.

Trades & Technology

Assist hybrids use an engine as the primary source of power for propulsion.

Answer the following statement true (T) or false (F)

Trades & Technology

The sentiment of fear and opposition to open immigration was called

A. the cult of domesticity. B. nativism. C. racism. D. rugged individualism. E. patriotism.

Trades & Technology

The primary source of heat for a year-round packaged air conditioner is _____.

a. electricity b. natural gas c. hot water d. steam

Trades & Technology