N2 gas fills a flexible container with an initial volume of 0.05 m3, a temperature of 30oC, and a pressure of 800 kPa. The N2 gas is to expand in an isothermal manner until the pressure is 100 kPa.

(a) Determine the amount of heat transfer required for this process in order to maintain an isothermal nature.
(b) Develop a computer model to simulate this process, and then plot the amount of heat transfer required for an isothermal process for final pressures ranging between 100 kPa and 600 kPa.
Given: N2; T1 = T2 = 30oC; P1 = 800 kPa; V1 = 0.05 m3; P2 = 100 kPa
Assume: N2 behaves as an ideal gas with constant specific heats: cv = 0.743 kJ/kg-K; R = 0.2968 kJ/kg-K; ?KE = ?PE = 0.


Solution: The First Law for closed systems reduces to

Q – W = m (u2 – u1) = mcv(T2 – T1) = 0

For an ideal gas undergoing an isothermal process: pV = constant

So, W=

(a) Because P1V1 = P2V2, we can find V2 = 0.40 m3

W = 83.2 kJ

And Q = W = 83.2 kJ



(b) For the pressure range given:





The amount of heat transfer to maintain isothermal expansion is less for less expansion (i.e., a higher final pressure).

Trades & Technology

You might also like to view...

Basements, attics, storage, and other equipment spaces require ____ lighting outlet(s).

a. zero b. one c. two d. three

Trades & Technology

Describe how pressure builds inside the system.

What will be an ideal response?

Trades & Technology

Three methods to dispose of nonhazardous waste have been developed—land application, fluidized-bed incineration, and private disposal contract. Use AW analysis and an associated scatter chart of AW versus i values to select the economically best alternative for interest rates between i = 6 % and i = 24% in 3% increments. (Note: This is an extension of Problem 6.22.)

What will be an ideal response?

Trades & Technology

How is the minimum circuit ampacity (MCA) calculated for an air conditioning unit with more than one motor?

A) The amp draw of all the motors is added up. B) The largest motor amp draw is multiplied by 1.25 and the other motor amp draws are added to it. C) The amp draw of each motor is multiplied by 1.25 and then summed. D) The amp draw of all the motors is added and multiplied by 1.25.

Trades & Technology