An object of mass 5.0 kg revolves at 600 rpm in a horizontal circle of radius 1.5 m. Determine the
a) period of the object's motion in seconds,
b) object's speed,
c) magnitude of the centripetal acceleration,
d) magnitude of the centripetal force acting on the object.
Answer: (w) angular velocity=60rpm
w=60(2?r)/60=60(2?)(1.5)/60=9.43rad/s
Time period (T)=2?/w=2?/9.43=0.67per second
Part b
Object speed= wr=(9.43)(1.5)=14.145m/s
Part c
Magnitude of centripetal acceleration = v²/r
= (14.145)²/1.5
=133.39m/s²
Part d
Centripetal force = mv²/r
= 5(14.145)²/1.5=666.94Newton
You might also like to view...
The work function of a certain metal is 1.90 eV. What is the longest wavelength of light that can cause photoelectron emission from this metal?
A) 231 nm B) 14.0 nm C) 62.4 nm D) 344 nm E) 653 nm
A proton moving at 5.0 × 104 m/s horizontally enters a region where a magnetic field of 0.12 T is present, directed vertically downward. What magnitude force acts on the proton?
What will be an ideal response?
In electron diffraction, an electron moving at speed v << c acts like
a. a particle with momentum mv. b. a particle with position coordinate v/t. c. a wave with wavelength v/t. d. a wave with wavelength h/mv. e. both a particle with position coordinate v/t and a wave with wavelength v/t.
The colors you see with a prism result because the light is diffracted
Indicate whether the statement is true or false