What is the total mass of the Earth's atmosphere? The radius of the Earth is 6.4 × 106 m, and 1 atm = 1.01 × 105 N/m2.
A. 5.3 × 1016 kg
B. 1.1 × 1018 kg
C. 5.3 × 1018 kg
D. 1.1 × 1020 kg
E. 5.3 × 109 kg
Answer: C
You might also like to view...
A brass cube, 15.0 cm on a side, is raised in temperature by 170°C. The coefficient of volume expansion of brass is 57 × 10^?6/C°. By what percentage does volume increase?
a. 33% b. 1.4% c. 1.0% d. 3.4% e. 2.81%
When should we know if any extra-solar planetary systems are like ours?
A) in just a few years B) any day now, thanks to new, large, ground-based telescopes C) in a decade or two, through our current space missions D) We have already discovered several systems just like ours, through the Kepler mission.
If an electron is determined to be at x = 2.000 cm ± 0.0010 cm, what is the minimum uncertainty in the x component of its velocity? (melectron = 9.11 × 10-31 kg, h = 6.626 × 10-34 J ? s)
What will be an ideal response?
A point charge +Q is located on the x axis at x = a, and a second point charge ?Q is located on the x axis at x = ?
a. A Gaussian surface with radius r = 2a is centered at the origin. The flux through this Gaussian surface is a. zero because the negative flux over one hemisphere is equal to the positive flux over the other. b. greater than zero. c. zero because at every point on the surface the electric field has no component perpendicular to the surface. d. zero because the electric field is zero at every point on the surface. e. none of the above.