Solve the problem.A projectile is fired from a height of 8.9 feet with an initial velocity of 156 ft/sec at an angle of 41° with the horizontal. The parametric equations for the path of the projectile are x = (156 cos 41°)t, and y = 8.9 + (156 sin 41°)t - 16t2,where x and y are in feet and t is in seconds. Find the height of the projectile after 3 seconds. Round your answer to the nearest tenth of a foot.
A. 267.9 ft
B. 353.2 ft
C. 171.9 ft
D. 163 ft
Answer: C
Mathematics
You might also like to view...
Solve the system by the elimination method.7x - 3y = 821x - 9y = 40
A.
B. {(3, 5)}
C. {(8, 40)}
D. ?
Mathematics
Find the dot product v ? w.v = i + j and w = i + j - k
A. 1 B. 3 C. 2 D. -2
Mathematics
Write the complex number in trigonometric form. Begin by sketching the graph to help find the argument ?.
?
What will be an ideal response?
Mathematics
For problems 1-15, perform the indicated operations and simplify.
A.
B.
C.
D.
E. none of these
Mathematics