Solve the problem.In chemistry, the pH of a substance is defined by
where
is the hydrogen ion concentration in moles per liter. Find the
of a sample of lake water whose
is 3.05 × 10-9 moles per liter. (Round to the nearest tenth.)
A. 10.1
B. 8.5
C. 6.4
D. 7.3
Answer: B
You might also like to view...
Find the measures of two angles, one positive and one negative, that are coterminal with the given angle.-49°
A. 131°; -139° B. 311°; -229° C. 311°; -409° D. 131°; -229°
Round the number to the place indicated.Round to the nearest thousandth: 20.2123
A. 20.211 B. 20.21 C. 20.213 D. 20.212
Provide an appropriate response.Solve by the method of reduction:
Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).
Translate the sentence into an equation using the variable x. Do not solve the equation. State what the variable represents.The total of her age and twice her age is 90.
A. x + 2(90) = 90, where x is her age B. x + 2x = 90, where x is her age C. x + 2 = 90, where x is her age D. x + 3x = 90, where x is her age