_The number of home-to-work, home-to-nonwork, and nonhome-basedtrips attracted to a zone with the following characteristics_ population = 1,440
Given: Socioeconomic data for the Jeffersonville Transportation Study Area as
follows:
Population = 72,173
Area = 70 sq mi
Registered vehicles = 26,685
Single-family housing units = 15,675
Apartment units = 7,567
Retail employment = 5,502
Nonretail employment = 27,324
Student attendance = 28,551
Average household income = $17,500
Transportation analysis zones = 129
The results of the cross-classification analysis are as follows:
Total trips produced for study area = 282,150 per day
Home-to-work trips: 13% (36,680)
Home-to-nonwork trips: 62% (174,933)
Non-home trips: 25% (70,537)
The attraction rates for the area have been developed using the following
assumptions:
100% of home-to-work trips go to employment locations.
Home-to-nonwork trips are divided into the following types:
Visit friends: 10%
Shopping: 60%
School: 10%
Nonretail employment: 20%
Non-home trips are divided into the following types:
Other employment area (nonretail): 60%
Shopping: 40%
What will be an ideal response?
Home-to-work trips attracted to zone
(Home-to-work trips in study area) × (Total employ. in zone/Total employ. in
study area)
Home-to-work trips attracted to zone = 36,680 × [(650 + 40) / (27,324 + 5,502)]
Home-to-work trips attracted to zone = 771 trips
Home-to-nonwork trips attracted to zone
Visiting Friends:
(0.10) × [(Total home-to-nonwork trips) × (Total dwelling units in zone/Total
dwelling units in study area)]
Visiting Friends = (0.10) × [(174,933 × (630 / (15,675 + 7,567)))]
Visiting Friends = 474 trips
Shopping:
(0.60) × [(Total home-to-nonwork trips) × (Total retail employ. in zone/Total
retail employ. in study area)]
Shopping = (0.60) × [(174,933 × (40 / 5,502))]
Shopping = 763 trips
School:
(0.10) × [(Total home-to-nonwork trips) × (School attendance in zone/School
attendance in study area)]
School = (0.10) × [(174,933 × (0 / 28,551))]
School = 0 trips
Non-retail employment:
(0.20) × [(Total home-to-nonwork trips) × (Non-retail employ. in zone/Non-retail
employ. in study area)]
Non-retail employment = (0.20) × [(174,933 × (650 / 27,324))]
Non-retail employment = 832 trips
Total home-to-nonwork trips in zone = 474 + 763 + 0 + 832 = 2,069 trips
Non-home based trips attracted to zone
Non-retail employment:
(0.60) × [(Total non-home based trips) × (Non-retail employ. zone/Non-retail
employ. in study area)]
Non-retail employment = (0.60) × [(70,537 × (650 / 27,324))]
Non-retail employment = 1,007 trips
Shopping:
(0.40) × [(Total home-to-nonwork trips) × (Total retail employ. in zone/Total
retail employ. in study area)]
Shopping = (0.40) × [(70,537 × (40 / 5,502))]
Shopping = 205 trips
Total non-home based trips in zone = 1,007 + 205 = 1,212
You might also like to view...
The voltage applied across a 1000?H inductor is vL(t)=4 sin(?ot) mV, with ?o= 103 rad/s. The current flowing through the inductor iL(t) has amplitude equal to ___ mA.
Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).
Forestry subjects are taught on the high school level
Indicate whether the statement is true or false
The pumping cost for delivering water from the Ohio River to Wheeling Steel for cooling hot rolled steel was $1.8 million for the first 4 years. An effective energy conservation program resulted in a reduced cost of $1.77 million in year 5, $1.74 million in year 6, and amounts decreasing by $30,000 each year through year 10. What is the present worth of the pumping costs in year 0 at an interest rate of 12% per year?
What will be an ideal response?
Determine the initial and final values of f(t), if they exist, given that: