Refer to Table 9-12. Consider a simple economy that produces only three products: burritos, flashlights, and golf balls. Use the information in the table to calculate the inflation rate for 2016, as measured by the consumer price index
What will be an ideal response?
Total expenditures for 2001 = (10 × $1.00 ) + (15 × $5.00 ) + (8 × $2.00 ) = $101.00.
Total expenditures for 2015 = (10 × $1.50 ) + (15 × $7.00 ) + (8 × $3.00 ) = $144.00.
Total expenditures for 2016 = (10 × $1.75 ) + (15 × $6.75 ) + (8 × $3.50 ) = $146.75.
The CPI for 2015 = [($144.00/$101.00 ) × 100] = 142.57.
The CPI for 2016 = [($146.75/$101.00 ) × 100] = 145.30.
So, the inflation rate for 2016 = [((145.30 ? 142.57 )/142.57 ) × 100)] =1.9%.
You might also like to view...
If the Fed sells U.S. government securities,
A) the U.S. Treasury loses some revenue. B) the U.S. Treasury gains some revenue. C) banks' reserves increase. D) the federal funds rate rises. E) None of the above answers is correct.
In Zimbabwe, the government stopped the country's hyperinflation by
A) reducing domestic monetary growth drastically. B) returning to a gold/silver currency standard. C) switching to foreign currencies. that are relatively stable. D) passing a law making price increases illegal. E) implementing a new currency based on diamonds.
The interest rate charged on a risk-free loan exceeds the rate on a risky loan
a. True b. False
Using dollar values to calculate GDP is advantageous because
a. people can most easily understand dollar amounts b. it employs a common unit of measurement for very different things c. less valuable goods count the same as more valuable goods d. other methods of calculating production are not as intuitively clear e. money is a universal yardstick for measurement