Determine the probability (assuming normal distribution) that a light bulb would have a life expectancy between 800 and 1000 hours.
What will be an ideal response?
The value 800 is below the mean value and the z value corresponding to 800 is determined from
A = 0.3438. Similarly, the value 1000 is above the mean value and the z score corresponding to 1000 is computed from
A = 0.1255. Therefore, the probability that a light bulb would have a life expectancy between 800 and 1000 hours is 0.3438+0.1255 = 0.4693
You might also like to view...
In present-day construction, brick trimmer arches are seldom used because they require more time to install.
Answer the following statement true (T) or false (F)
La tubería de hierro fundido generalmente se corta con un(a):
a. sierra alternante. b. soplete de corte. c. cortador de tubería de desagüe. d. sierra para metales.
A Controller Area Network (CAN) bus circuit consists of a pair of ____.
A. biases B. modules C. nodes D. twisted wires
If ab=9 and bc=12, what is ac?
Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).