B = 40(4,000,000) = $160 million per year C = 20,000(55,000)(A/P,8%,15) = 1,100,000,000(0.11683) = $128.513 million per year B/C = 160/128.513 = 1.25
What will be an ideal response?
B = 41,000(33 –18) = $615,000
D = 1100(85) = $93,500
C = 750,000(A/P,0.5%,36)
= 750,000(0.03042)
= $22,815
(a) (B-D)/C = (615,000 – 93,500)/22,815
= 22.86
(b) Disregard disbenefits (tickets)
AW of NCF = 0.5B
= 0.5(41,000)(33-18)
= $307,500
PI = 307,500/22,815
= 13.48
You might also like to view...
A defective O2 sensor heater may cause reduced open loop time.
Answer the following statement true (T) or false (F)
A geneticist is studying two genes. Each gene can be either dominant or recessive. A sample of 100 individuals is categorized as follows.
a. What is the probability that a randomly sampled individual, gene 1 is dominant?
b. What is the probability that a randomly sampled individual, gene 2 is dominant?
c. Given that gene 1 is dominant, what is the probability that gene 2 is dominant?
d. These genes are said to be in linkage equilibrium if the event that gene 1 is dominant is independent of the event that gene 2 is dominant. Are these genes in linkage equilibrium?
Do mixed fertilizers contain several carriers and are they always dry in form?
Indicate by YES (Y) or NO (N).
All of these statements about a 4WS system are true EXCEPT:
a. A 4WS system reduces yaw forces on the vehicle at higher speeds. b. A 4WS system provides a smaller turning circle. c. A 4WS system reduces tire wear. d. A 4WS system improves vehicle maneuverability at low speeds.