What is the wavelength of light in water if it has a frequency of 7.8 1014 Hz?

What will be an ideal response?


3 x 10^8/7.8 x10^14
3/7.8=0.3846
10^8/10^14=10^-6

3.8 x 10^-7- in standard form
converting factor 10^9
water=1.33

3.8 x10^-7 x 10^9= 380
380/1.33
Answer= 286 nm

Physics & Space Science

You might also like to view...

Radioactive Decay: Two radioactive isotopes, X and Y, both decay to stable products. The half-life of X is about a day, while that of Y is about a week. Suppose a radioactive sample consists of a mixture of these two nuclides. If the mixture is such that the activities arising from X and Y are initially equal, then a few days later the activity of the sample will be due

A. predominantly to Y. B. predominantly to X. C. entirely to Y. D. to X and Y equally.

Physics & Space Science

A 5000-kg freight car crashes into a 10,000-kg freight car at rest. They couple upon collision and move with a speed of 2 m/s. What was the initial speed of the 5000-kg freight car?

A) 4 m/s B) 5 m/s C) 6 m/s D) 8 m/s E) none of the above

Physics & Space Science

In stress relaxation the plastic strain

(a) Is constant (b) Increases with time (c) Decreases with time (d) Is equal to the negative of the elastic stain

Physics & Space Science

At the end of its life, what kind of pressure will support our Sun?

A) neutron degeneracy pressure B) quark degeneracy pressure C) electron degeneracy pressure D) pressure from interstellar dust particles

Physics & Space Science