X-rays of wavelength of 0.0656 nm undergo Compton scattering from free electrons in carbon. What is the wavelength of photons scattered at 82.5° relative to the incident beam? (h = 6.63 × 10^?34 J?s, me = 9.11 × 10^?31 kg, c = 3.00 × 10^8 m/s, and 1 nm = 10?9 m)

a. 0.0656 nm
b. 0.0677 nm
c. 0.0848 nm
d. 0.0719 nm
e. 0.0659 nm


b

Physics & Space Science

You might also like to view...

Suppose you look at a star that can be seen through the edge of a dusty interstellar cloud. The star will look ________ than it would if it were outside the cloud.

A) dimmer and redder B) dimmer and bluer C) more redshifted D) brighter and redder

Physics & Space Science

In Hubble's classification, which type of galaxy has no stellar disk and no gas or dust?

A) E0 B) S0 C) Sa D) SBc E) E9

Physics & Space Science

If a bullet is fired into a wooden block and remains lodged in the block, the collision was ________.

What will be an ideal response?

Physics & Space Science

As you ascend in elevation, the air generally becomes

A) warm and heavy. B) warm and less dense. C) cool and heavy. D) cool and less dense.

Physics & Space Science