If bulk candy costs $4.00 a pound, how much will 10 ounces cost? (There are 16 ounces in a pound.)

What will be an ideal response?


Let x equal what you are trying to find
x = ($ purchase) Note: The unit "purchase" is made up.
Reciprocal factors
16 (oz / lb) 1 / 16 (lb / oz)
4 ($ / lb) 1/4 (lb / $)
Build an equation
x ($ / purchase) = 4.00 ($ / lb) * 1 / 16 (lb / ez) * 10 (e-z / purchase)
Multiply factors
x ($ / purchase) = 2.50 ($ / purchase) Cost of purchase of 10 oz is $2.50.

Computer Science & Information Technology

You might also like to view...

This property allows the developer to specify the type of files that will appear in a dialog box.

a. InitialFile property b. FileFilter property c. Files property d. Filter property

Computer Science & Information Technology

Data values do not need to be tested or validated before they are used.

Answer the following statement true (T) or false (F)

Computer Science & Information Technology

________ is a technology applied to digital media files such as music, eBooks, and videos to impose restrictions on the use of these files

Fill in the blank(s) with correct word

Computer Science & Information Technology

In a report, the findings section is used to _____.

A. explain the logical design B. list the costs and benefits  C. locate the questionnaires D. describe the major conclusions

Computer Science & Information Technology