How far apart should two protons be if the electrical force of repulsion exerted on each one is equal to its weight on the earth? (k = 1/4??0 = 9.0 × 109 N ? m2/C2, e = 1.6 × 10-19 C, mproton = 1.67 × 10-27 kg)

What will be an ideal response?


12 cm

Physics & Space Science

You might also like to view...

Absolute visual magnitude is

a. the apparent magnitude of a star observed from Earth. b. the luminosity of a star observed from a distance of 1000 pc. c. the apparent magnitude of a star observed from a distance of 10 pc. d. the luminosity of a star observed from Earth. e. c and d

Physics & Space Science

The method of dating the ages of rock and fossils using isotopic abundances is referred to as

A) radiometric dating B) speed dating C) dendrochronology D) radiochronology

Physics & Space Science

One "food calorie" equals 1000 calories

a. True b. False Indicate whether the statement is true or false

Physics & Space Science

What is the potential at a distance of 0.0529 nm from a proton?

A. 13.6 no B. -13.6 no C. 27.2 V D. -27.2 no E. 9.11 pC

Physics & Space Science