Determine the minimum green times for each approach in Problem 8-11 if the effective crosswalk width in each direction is 8 ft and the number of pedestrians crossing during an interval is 30 in the E-W direction and 25 in the N-S direction.
What will be an ideal response?
Since the effective crosswalk width WE for each approach is 8 ft < 10 ft, the
minimum green time will be determined by Equation 8.14.
For N-S approach,
L = 2 x 12 x 2 + 12 = 60 ft,
Sp = 3.5 ft/sec,
Nped = 25.
The minimum green time is
For E-W approach,
L = 3 x 12 x 2 + 16 = 88 ft,
Sp = 3.5 ft/sec,
Nped = 30.
The minimum green time is
You might also like to view...
What are the three methods used to establish a datum axis for a runout tolerance specification?
What will be an ideal response?
The long trend in the production of broilers and turkeys has been _____
a. unchanged c. downward b. upward d. in cycles
What effects will a worn bearing have on a bearing auger?
What will be an ideal response?
A flange is a feature added to a sheet metal part to reinforce or stiffen a part edge or to provide a surface for fastening or welding.
Answer the following statement true (T) or false (F)