The production manager for the Coory soft drink company is considering the production of two kinds of soft drinks: regular and diet. Two of her limited resources are production time (8 hours = 480 minutes per day) and syrup (1 of the ingredients),

limited to 675 gallons per day. To produce a regular case requires 2 minutes and 5 gallons of syrup, while a diet case needs 4 minutes and 3 gallons of syrup. Profits for regular soft drink are $3.00 per case and profits for diet soft drink are $2.00 per case. What are the optimal daily production quantities of each product and the optimal daily profit?
A) R = 75, D = 90, Z = $405
B) R = 135, D = 0, Z = $405
C) R = 90, D = 75, Z = $420
D) R = 40, D= 100, Z = $320


Answer: C

Business

You might also like to view...

Good mission statements are essential to being a success in business. Describe the three major characteristics that good mission statements should have

What will be an ideal response?

Business

External users of accounting information manage and operate the company.

Answer the following statement true (T) or false (F)

Business

The depreciation method that charges a varying amount to expense for each period of an asset's useful life depending on its usage is ________.

What will be an ideal response?

Business

Tyson Construction Inc Use the information provided for Tyson Construction Inc to answer the following question(s) using the effective interest method. On January 2, 2012, Tyson Construction Inc issued $1,000,000, 10-year bonds for $1,135,915. The bonds pay interest on June 30 and December 31. The stated rate is 10% and the market rate is 8%. Refer to the information provided for Tyson

Construction Inc The interest expense on the bonds at June 30, 2012 is: A) $50,000.00. B) $45,436.60. C) $57,135.75. D) $90,873.20.

Business