Nitrogen gas with a mass of 3.5 lbm has a pressure of 100 psi and a temperature of 700 R. Determine the volume occupied by the nitrogen gas, assuming ideal gas behavior.
Given: m = 3.5 lbm; P = 100 psi; T = 700 R
What will be an ideal response?
For N2, R = 0.3830 psi-ft3/lbm-R
From the ideal gas law:
V = mRT/P = (3.5 lbm)(0.3830 psi-ft3/lbm-R)(700 R)/(100 psi) = 9.38 ft3
You might also like to view...
FIC-201 is typically set in:
a. MAN b. AUTO c. CASCADE d. Proportional
The Rough Riders, organized principally by Teddy Roosevelt,
A. experienced no serious military action. B. were trained in guerrilla warfare. C. managed to take San Juan Hill unassisted. D. were an ineffective and incompetent collection of western cowboys, eastern polo players, former criminals, and other volunteers. E. were turned into an effective fighting force by Colonel Leonard Wood.
A normal voltmeter reading on the CAN B (+) circuit with the ignition key in the RUN position is between ____ mv.
A. 120 and 900 B. 280 and 920 C. 290 and 920 D. 300 and 600
How are safety ratings for zeotropic refrigerants different than for compounds?
A) Zeotropic refrigerants use the same rating system as all other refrigerants. B) They follow the normal letter and number rating with the letter Z for zeotropic. C) They precede the normal letter and number with the letter Z for zeotropic. D) They list a rating for the refrigerant as manufactured flowed by a slash and a rating for the worst case fractionation.