A uniform rod of mass M = 1.2 kg and length L = 0.80 m, lying on a frictionless horizontal plane, is free to pivot about a vertical axis through one end, as shown. The rotational inertia of the rod about this axis is given by (1/3)ML2. If a force (F = 5.0 N, ? = 40°) acts as shown, what is the resulting angular acceleration about the pivot point?
?

?
A. 16 rad/s2
B. 12 rad/s2
C. 14 rad/s2
D. 10 rad/s2
E. 33 rad/s2
Answer: D
Physics & Space Science
You might also like to view...
According to today's classification system, how many major planets are there in the solar system?
a. 10
b. 9
c. 8
d. 11
Physics & Space Science
An important feature of the mass spectrometer is that
A) all ions enter the device at equal speeds. B) ions of different masses bend differently. C) the greater an ion's mass, the wider its circular arc. D) a magnetic field exerts forces on moving charged particles. E) all of the above
Physics & Space Science
A sans serif is a short line extending from the top or bottom of a character.
Answer the following statement true (T) or false (F)
Physics & Space Science
Why do we expect other solar systems to be common?
What will be an ideal response?
Physics & Space Science