From the following data for a PPP project, calculate the (a) conventional, and (b) modified benefit/ cost ratios using an interest rate of 6% per year and an infinite project period.
Determine annual worth values
B = 100,000(0.06) + 100,000
= 6000 + 100,000
= $106,000
D = $60,000
C = 1,800,000(0.06) + 200,000(A/F,6%,3)
= 108,000 + 200,000(0.31411)
= $170,822
S = 90,000
(a) Conventional B/C ratio
B/C = (106,000 – 60,000)/(170,822 – 90,000)
= 0.57
(b) Modified B/C ratio = (B – D + S)/C
= (106,000 – 60,000 + 90,000)/170,822
= 0.80
You might also like to view...
Determine the minimum length of a sag vertical curve if the grades are –4% and +2%. Design speed is 70 mi/h. State assumptions used. Consider the following criteria: stopping sight distance, comfort, and general appearance.
What will be an ideal response?
The ____ is located in the instrument panel and provides the means for driver input to the ATC system.
A. system management assembly B. driver control assembly C. control panel assembly D. vehicle control assembly
Capillary tube systems must be charged to within what tolerance?
What will be an ideal response?
Legionnaires’ disease is caused by bacterium carried in aerosol form and conveyed through ventilation systems.