An ultraviolet light beam having a wavelength of 217 nm is incident on a molybdenum surface with work function of 4.9 eV. What is the stopping potential? (h = 6.63 × 10^?34 J?s, c = 3.00 × 10^8 m/s, 1 eV = 1.6 × 10^?19 J, and 1 nm = 10?9 m)
a. 10.6 V
b. 5.3 V
c. 0.8 V
d. 0.4 V
e. 5.7 V
c
You might also like to view...
In a situation where an object can move only along the x axis, a book states “the force on the object is F = -kx, where k is a constant, and x is the object’s position coordinate.” Is F being used here as a shorthand symbol for (A) or Fx (C)?
A. A B. C
State the difference between pure translational and pure rotational motion
What will be an ideal response?
Silicon for electronic device applications is purified by _________refining.
Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).
For an electron moving in a direction opposite to the electric field
A) its potential energy increases and its electric potential decreases. B) its potential energy decreases and its electric potential increases. C) its potential energy increases and its electric potential increases. D) its potential energy decreases and its electric potential decreases. E) both its potential energy and it electric potential remain constant.