An electron (m = 9.1 × 10?31 kg) has a speed of 0.90c. What is the difference between its relativistic momentum and its non-relativistic momentum (in kg m/s)?
A. 4.3 × 10?22
B. 3.2 × 10?22
C. 5.4 × 10?22
D. 6.5 × 10?22
E. 2.5 × 10?22
Answer: B
You might also like to view...
A rocket develops 10,000 N of thrust at liftoff. If the speed of the ejected fuel is 2000 m/s, at what rate (in kg/s) must the fuel be ejected?
What will be an ideal response?
Find the equation x = at + b that fits the following data.
A. x = 45 t + 20
B. x = 35 t + 20
C. x = 35 t + 15
D. x = 25 t + 45
The standard "picture" of the hydrogen atom as a tiny proton with an electron moving in an ellipse around it is extremely oversimplified. The main thing wrong with this picture is
A) the path is actually much more complicated than the elliptical path pictured. B) the electron should be pictured as a spread-out matter field. C) actually there are several electrons going around in the hydrogen atom D) the electron is actually much larger than the proton. E) Actually this picture is not oversimplified.
For every action force, there must be a reaction force that
A) acts in the same direction. B) is slightly smaller in magnitude than the action force. C) is slightly larger in magnitude than the action force. D) is equal in magnitude.