Saturated water vapor at 25°C (Psat = 3.17 kPa) flows in a pipe that passes through air at 25°C with a relative humidity of 40 percent. The vapor is vented to the atmosphere through a 9-mm internal-diameter tube that extends 10 m into the air. The diffusion coefficient of vapor through air is 2.5 × 10?5 m2/s. The amount of water vapor lost to the atmosphere through this individual tube by diffusion is
(a) 1.7?×?10?6 kg
(b) 2.3?×?10?6 kg
(c) 3.8?×?10?6 kg
(d) 5.0?×?10?6 kg
(e) 7.1?×?10?6 kg
(b) 2.3?×?10?6 kg
T=25 [C]
phi=0.40
D=0.009 [m]
L=10 [m]
D_AB=2.5E-5 [m^2/s] "Table 14-2"
P_A_0=pressure(steam_iapws, x=1, T=T) "pressure of vapor at x=0"
P_A_L=phi*P_A_0 "pressure of vapor at x=L=10 m"
A=pi*D^2/4
R_u=8.314[kPa-m^3/kmol-K]
N_dot_vapor=(D_AB*A)/(R_u*T)*(P_A_0-P_A_L)/L
MM=MolarMass(H2O)
m_dot_vapor=N_dot_vapor*MM
time=24*3600 [s]
m_vapor=m_dot_vapor*time
"Some Wrong Solutions with Common Mistakes"
W_P_A_L=0 "Taking the vapor pressure at air side zero"
W_N_dot_vapor=(D_AB*A)/(R_u*T)*(P_A_0-W_P_A_L)/L
W_m_dot_vapor=W_N_dot_vapor*MM
W_m_vapor=W_m_dot_vapor*time
You might also like to view...
What is the importance of rendering insensible?
What will be an ideal response?
What are the three major types of manual transmissions used in the automotive industry?
What will be an ideal response?
A trainee must demonstrate knowledge of the hands-on tasks learned in each module. This is referred to as _____.
a. on-the-job learning b. standardized testing c. a competency-based program d. an apprenticeship program
Most late model vehicles will use ________ as an intake manifold gasket
A) Cork-rubber B) Cork C) RTV D) Plastic/rubber