Refer to the labor market in Figure 33.5. Suppose that the government imposes a payroll tax on employers in this market. How much will the government collect in tax receipts for every worker hired?
A. $10 - $8 = $2 per hour.
B. $10 - $7 = $3 per hour.
C. $7 per hour.
D. $8 - $7 = $1 per hour.
Answer: B
You might also like to view...
In the above figure, point B represents
A) a recessionary gap. B) a full-employment equilibrium. C) an inflationary gap. D) a decrease in aggregate demand.
A buyer's consumer surplus on a unit of a good is its value to that buyer minus what the buyer actually pays for it
a. True b. False
A tax must be progressive if an individual with a higher income pays more dollars in taxes than an individual with a lower income
a. True b. False Indicate whether the statement is true or false
The poverty rate for blacks is _____________ the poverty rate for non-Hispanic whites.
A. almost three times B. about 50% more than C. slightly higher than D. a little lower than