Find the unit price.$57.00 for 6 cassette tapes

A. $9.20 per cassette tape
B. $28.50 per cassette tape
C. $9.00 per cassette tape
D. $9.50 per cassette tape


Answer: D

Mathematics

You might also like to view...

Use L'Hospital's rule to find the limit.

A. 0 B. ? C. -? D. 1

Mathematics

Determine the amplitude and range of the function and sketch its graph.y = 3 sin x

A. amplitude: 3; range: [0, 3]

B. amplitude: 3; range: [0, 3]

C. amplitude: 3; range: [-3, 3]

D. amplitude: 3; range: [-3, 3]

Mathematics

Plot the points on the Cartesian coordinate system provided.A(5, 5), B(-4, 3)

A.

B.

C.

D.

Mathematics

Find the midpoint of the line segment that connects the given points.(3, 6) and (0, 2)

A. (3, 4)
B.
C. 3, 8)
D.

Mathematics