Parkhill, Smith, and Cooper, a consulting engineering firm, pays a bonus to each engineer at the end of the year based on the company’s profit for that year. If the company’s initial investment was $1.2 million, what rate of return has it made if each engineer’s bonus has been $3000 per year for the past 10 years? Assume the company has six engineers and that the bonus money represents 5% of the company’s profit.
What will be an ideal response?
Bonus/year = 6(3000)/0.05 = $360,000
1,200,000 = 360,000(P/A,i,10)
(P/A,i,10) = 3.3333
i = 27.3%
You might also like to view...
Two junction boxes are each located on different walls, 12 inches from the same corner. Given a 90° bend with a take-up of 6 inches and a gain of 2-1/4 inches, what is the developed length of the conduit between them?
a. 8-1/4 inches b. 10-3/4 inches c. 18-7/8 inches d. 21-3/4 inches
Why are end of life issues with fuel cells so important?
What will be an ideal response?
Humus indirectly affects plant growth through its effects on soil physical and chemical properties, but humic substances have not been shown to affect plant growth processes directly
Indicate whether the statement is true or false
A vehicle has four taillight bulbs all connected in parallel. If one bulb burns out (opens), the current flow in the circuit ________
A) Decreases because only three bulbs are operating B) Remains the same because all the bulbs are wired in parallel C) Drops to zero, and the other three bulbs go out D) Increases, and the other bulbs get brighter