Solve the problem.A tour group split into two groups when waiting in line for food at a fast food counter. The first group bought 7 slices of pizza and 5 soft drinks for $32.02. The second group bought 5 slices of pizza and 5 soft drinks for $25.40. How much does one slice of pizza cost?

A. $3.31 per slice of pizza
B. $2.81 per slice of pizza
C. $2.27 per slice of pizza
D. $1.77 per slice of pizza


Answer: A

Mathematics

You might also like to view...

Referring to the graph below, what is the value of rd when Vf = 7.0 V?


a. 875 ohms
b. 600 ohms
c. 400 ohms
d. 235 ohms
e. 180 ohms

Mathematics

Solve the problem.The final grade for an algebra course is determined by grades on the midterm and final exam. The grades for four students and two possible grading systems are modeled by the following matrices.  

src="https://sciemce.com/media/4/ppg__yrty0513191737__f1q44g6.jpg" style="vertical-align: -15.0px;" />Find the final course score for Student 3 for both grading System 1 and System 2. A. System 1: 63.6; System 2: 94.4 B. System 1: 79.8; System 2: 79 C. System 1: 44.2; System 2: 53 D. System 1: 77.2; System 2: 76

Mathematics

Find the GCF for the list.12, 10, 15

A. 1 B. 3 C. 2 D. 5

Mathematics

Multiply or divide as indicated. Write the answer in lowest terms.5 ? 2 

A. 14
B. 10
C. 14
D. 1

Mathematics