In an X-ray tube, high-speed electrons are slammed into a lead target, giving off X-rays. If the electrons are accelerated from rest through a potential difference of 100,000 volts, what speed do they have when they strike the target? (qe = 1.6 × 10^-19 C, me = 9.11 × 10^-31 kg, and c = 3.00 × 10^8 m/s)
a. 0.17c
c. 0.91c
b. 0.41c
d. 0.55c
D
You might also like to view...
If three identical bulbs are connected in series across a 12-V battery, the voltage across each bulb will be
a. 12 V. b. 4 V. c. different. d. none of the above.
A track star in the broad jump goes into the jump at 12 m/s and launches himself at 20° above the horizontal. How long is he in the air before returning to Earth?
If an irrotational vortex approximates the air flow in a tornado, the highest possible velocity, assuming an incompressible flow with patm = 100 kPa, is nearest:
(A) 400 m/s (B) 350 m/s (C) 300 m/s (D) 250 m/s
How do we know that the Universe is expanding?
A.) The rotation curve of stars in the Milky Way. B.) The motion of the Andromeda Galaxy. C.) The Doppler effect measured in many galaxies. D.) Inflation. E.) None of the above.