Intensity: Calculate the light intensity 1.45 m from a light bulb that radiates 100 W equally in all directions.

A. 3.78 W/m2
B. 4.36 W/m2
C. 47.6 W/m2
D. 54.7 W/m2


Answer: A

Physics & Space Science

You might also like to view...

If you were to take a voyage across the Milky Way, in what kind of material would you spend most of your time?

A) empty space–a pure vacuum B) dusty molecular clouds C) star clusters D) warm clouds of atomic hydrogen

Physics & Space Science

There are one thousand megabytes in a gigabyte

a. True b. False Indicate whether the statement is true or false

Physics & Space Science

Tritium (3H) has a half-life of 12.3 years and releases 0.0186 MeV energy per decay. What is the rate at which energy is released for a 3.0-gram sample of tritium? (NA = 6.02 × 10^23 mol–1, 1 year = 3.16 × 10^7 s, 1 MeV = 1.6 × 10^–13 J, and mt = 3.01605 u)

a. 3.2 W c. 9.6 W b. 1.1 W d. 0.33 W

Physics & Space Science

The amount of energy needed to move an electron from a lower energy level to a higher energy level is the ____

a. energy of the higher level b. energy of the lower level c. difference in energy between the two levels d. product of the energies of the two levels e. binding energy

Physics & Space Science