The costs and revenue projections for a new product are estimated. What is the estimated profit at a production rate of 20% above breakeven?
Fixed cost = $500,000 per year
Production cost per unit = $200
Revenue per unit = $250
QBE = 500,000/(250-200)
= 10,000 units per year
1.20QBE = (1.20)10,000 = 12,000 units
Profit = 50(12,000) – 500,000 = $100,000 per year
You might also like to view...
The accompanying figure shows a low-voltage switch, commonly used in a remote control lighting circuit. Explain how each of the four terminals are usually connected.
The part that MOST-Likely allows the pressure plate release mechanism to operate as the crankshaft rotates is:
A. shim B. release bearing C. slip plates D. ball joint
Leadership and management are two terms for the same process
Indicate whether the statement is true or false.
Where is the least significant Q output connected on a binary ripple counter?
A) to the SET input of the next flip-flop B) to the K input of the next flip-flop C) to the clock input of the next flip-flop D) to the J input of the next flip-flop