Solve.Chandra has 5 liters of a 18% solution of sodium hydroxide in a container. What is the amount and concentration of sodium hydroxide solution she must add to this in order to end up with 9 liters of 22% solution?
A. 4 liters of 28% solution
B. 4 liters of 25% solution
C. 4 liters of 27% solution
D. 4 liters of 30% solution
Answer: C
You might also like to view...
Provide an appropriate response.Find an equation for the tangent to the curve y = at the point (1, 12).
A. y = -8x + 20 B. y = 8x + 4 C. y = -4x + 16 D. y = -8
Graph y = f(x) and y = |f(x)| in the standard viewing rectangle. Determine the x-intercept for the graph of y = |f(x)|.y = 2x
A.
x-intercept is 0.
B.
x-intercept is 0.
C.
x-intercept is 0.
D.
x-intercept is 0.
Use front end rounding to estimate the answer. Then use your estimate to select the correct exact answer.9.6 + 0.002
A. 9.602 B. 9.612 C. 9.502
Provide an appropriate response.Choose the expression that is equivalent to the following: (8x + 2y)(9y + 3x)
A. 11x + 11y B. (8x + 3x)(2y + 9y) C. (8x + 2y)(3y + 9x) D. (8x + 2y)(3x + 9y)