A labor crew for placing concrete consists of one labor foreman at $26.70 per hour, one cement finisher at $29.30 per hour, five laborers at $24.45 per hour each, and one equipment operator at $33.95 per hour. Such a crew, called a C20 crew, can place 165 cubic yards of concrete per 8-hour day. Determine (a) the cost per day of labor for the C20 crew, (b) the cost of the C20 crew per cubic yard of concrete, and (c) the cost to place 550 cubic yards of concrete.
What will be an ideal response?
(a) Crew cost per day = 8[26.70 + 29.30 + 5(24.45) + 33.95] = $1697.60
(b) Cost per cubic yard = 1697.60/165 = $10.29 per cubic yard
(c) Cost for 550 cubic yards = 10.29(550) = $5659
You might also like to view...
Acceptance testing calls for a maximum value of what percentage of the factory test voltage?
a. 80% b. 90% c. 100% d. 110%
According to the text, the best form of interpersonal communication to use when you have
an impersonal, routine, or lengthy message to communicate is
a. lateral. b. upward. c. downward. d. written. e. oral.
If a 68 ?, 33 ?, 100 ? and 47 ? resistor are connected in series across a 9 V battery, the current equals ________
A) 327 mA B) 36.3 mA C) 27.6 A D) 22.3 mA
To join thin metal parts together, a _____ weld is used.
A. surface B. flange C. flat D. square