A ruby laser can deliver a 4.33-J pulse in approximately 50 nanoseconds. The wavelength of the light is 694 nm. At least how many atoms within the ruby rod had to be excited to allow this high-energy laser pulse? (h = 6.63 × 10^?34 J?s, c = 3.00 × 10^8 m/s, 1 eV = 1.6 × 10^?19 J, and 1 nm = 10?9 m)
a. 3.5E+18
b. 3.0E+17
c. 1.5E+19
d. 1.5E+21
e. 1.1E+18
c
You might also like to view...
Which of the following statements best describes Kelper's 3rd law of planetary motion?
a. The smaller the diameter of a planet, the faster its rotational period. b. The orbital period of a planet directly proportional to the diameter of the planet. c. The smaller the orbit, the longer its orbital period. d. The larger the orbit, the longer its orbital period.
A freely falling object has a constant acceleration of 9.8 m/s2 . This means that
a. the object's displacement changes by 9.8 m every second squared. b. the object's speed increases by 9.8 m/s each second. c. the object's acceleration increases by 9.8 m/s2 each second. d. the object travels 9.8 m each second.
A light ray whose frequency is 6.00 × 1014 Hz in vacuum is incident on water (n = 1.33). The wavelength of the light after it enters the water is (in nm)
A. 798. B. 500. C. 665. D. 376. E. 266.
A two-slit arrangement with 60.3 ?m separation between the slits is illuminated with 537.0-nm wavelength light
If a viewing screen is located 2.14 m from the slits, find the distance on the screen from the first dark fringe on one side of the central maximum to the second dark fringe on the other side. A) 57.2 mm B) 38.1 mm C) 76.3 mm D) 26.9 mm