What is the wavelength of a monochromatic light beam, where the photon energy is 2.15 eV? (h = 6.63 × 10^?34 J?s, c = 3.00 × 10^8 m/s, 1 nm = 10?9 m, and 1 eV = 1.6 × 10^?19 J)
a. 308 nm
b. 578 nm
c. 223 nm
d. 156 nm
e. 475 nm
b
You might also like to view...
Earth is located about ____________ of the way out from the center of the Milky Way Galaxy
a. 1/2 b. 1/3 c. 2/3 d. 3/2
The postulate(s) of special are (is)
A. the speed of light is the same in all inertial reference frames. B. E0= mc2. C. the principle of conservation of momentum is true. D. the laws of physics are the same in all inertial reference frames. E. the principle of conservation of energy is true.
Which of these would support the capture theory of the Moon's origin?
A) the Caloris Basin on Mercury B) the retrograde orbit and large orbital inclination of Neptune's moon Triton C) the rings of all the jovians lying around their equators D) the Pluto-Charon system E) the four large moons of Jupiter orbit its equator
The position of an object that is oscillating on an ideal spring is given by the equation x = (12.3 cm) cos[(1.26s-1)t]. At time t = 0.815 s,
(a) how fast is the object moving? (b) what is the magnitude of the acceleration of the object? What will be an ideal response?