The price of a European call option on a stock with a strike price of $50 is $6 . The stock price is $51, the continuously compounded risk-free rate (all maturities) is 6% and the time to maturity is one year

A dividend of $1 is expected in six months. What is the price of a one-year European put option on the stock with a strike price of $50?
A. $8.97
B. $6.97
C. $3.06
D. $1.12


C

Put-call parity is c+Ke-rT=p+S0?D. In this case K=50, S0=51, r=0.06, T=1, and c=6 . The present value of the dividend, D, is 1×e−0.06×0.5 = 0.97 . It follows that
p=6+50e-0.06×1−(51-0.97) = 3.06 .

Business

You might also like to view...

When two brands of the same basic product deliver their respective promised quality, they are delivering ________

A) performance quality B) conformance quality C) unique quality D) accuracy quality E) customer support

Business

Interest expense is computed annually when a bond is issued for other than its face value. For a bond issued at a premium, how will this component change as the bond approaches maturity?

a. decrease b. increase c. remain constant d. not enough information given to decide

Business

________ can reveal the intimate, personal, social, or public nature of relationships

A) Posture B) Gestures C) Proximity

Business

A profit maximization strategy is used during the growth and maturity stages of the product life cycle.

Answer the following statement true (T) or false (F)

Business