During a recession, the price of goods and services goes down because of low demand. A company that makes Ethernet adapters is planning to expand its production facility at a cost of $1,000,000 one year from now. However, a contractor who needs work has offered to do the job for $790,000 provided the company will do the expansion now instead of 1 year from now. If the interest rate is 10% per year, how much of a discount is the company receiving?
What will be an ideal response?
Equivalent present amount = 1,000,000/(1 + 0.10)
= $909,091
Discount = 790,000 – 909,091
= $119,091
You might also like to view...
When applying for a position, it is not necessary to do any prior research on the company and the job.
Answer the following statement true (T) or false (F)
Explain the difference between:
(a) elasticity and modulus of elasticity of a material. (b) brittleness and ductility of materials.
Nine inches of topsoil should be spread evenly over the surface, and the ground should be tilled to loosen and break up the soil
Indicate whether the statement is true or false
Weeds generally remain viable over long periods of time
Indicate whether the statement is true or false