Molecular Rotation: A diatomic molecule has 18 × 10-5 eV of rotational energy in the L = 2 quantum state. What is its rotational energy in the L = 0 quantum state? (1 eV = 1.60 × 10-19 J, h = 6.626 × 10-34 J ? s)

A. 9.0 × 10-5 eV
B. 6.0 × 10-5 eV
C. 3.0 × 10-5 eV
D. 0 eV


Answer: D

Physics & Space Science

You might also like to view...

The Milky Way looks the same in X-rays as it does at infrared wavelengths

Indicate whether the statement is true or false

Physics & Space Science

The mass of 1H is 1.007825 u and the mass of 1n is 1.008665 u. The mass of 12C is 12.000000 u, of 13N is 13.005739 u, and of 14N is 14.003074 u. What is the binding energy of the last proton in 13N?

A) 2.5 MeV B) 1.9 MeV C) 9.8 MeV D) 10.6 MeV E) 3.8 MeV

Physics & Space Science

The Sun traces a path along the ecliptic in a period that is longer than 365 days

a. True b. False Indicate whether the statement is true or false

Physics & Space Science

Why do prominences appear pink during a solar eclipse?

a. Because of the high temperature of the gases b. Because the photosphere being blocked out c. Because of the placement of the lunar disk over the Sun d. Because the prominences interact with Earth's magnetic field e. Because different gases are being combined in the chromosphere

Physics & Space Science