A single slit forms a diffraction pattern, with the first minimum at an angle of 40.0° from central maximum, when monochromatic light of 630-nm wavelength is used
The same slit, illuminated by a new monochromatic light source, produces a diffraction pattern with the second minimum at a 60.0° angle from the central maximum. What is the wavelength of this new light?
A) 425 nm B) 475 nm C) 450 nm D) 500 nm E) 525 nm
A
You might also like to view...
An electron is confined in a harmonic oscillator potential well
What is the longest wavelength of light that the electron can absorb if the net force on the electron behaves as though it has a spring constant of 74 N/m? (mel = 9.11 × 10-31 kg, c = 3.00 × 108 m/s, 1 eV = 1.60 × 10-19 J, h = 1.055 × 10-34 J ? s, h = 6.626 × 10-34 J ? s) A) 210 nm B) 200 nm C) 220 nm D) 230 nm
What is a beat in terms of the physics of sound?
a. The rhythm of a drummer. b. A repeated sound pulse through a vibrating system. c. The sound of a metronome used to help play the instrument at a steady pace. d. A periodic variation in volume caused by superimposing sounds of two similar frequencies. e. A single sound pulse through a vibrating system.
Which of these is stated properly?
a. "The temperature of liquid nitrogen is 77 Kelvin.". b. "The temperature of liquid nitrogen is 77 Kelvins.". c. "The temperature of liquid nitrogen is 77 degrees Kelvin.". d. "The temperature of liquid nitrogen is 77 Kelvin degrees.".
An electric current can consist of
a. positive ions flowing in a liquid c. electrons flowing in a wire b. negative ions flowing in a liquid d. all of the above