An electron is moving with the speed of 1780 m/s
What is its de Broglie wavelength? (melectron = 9.11 × 10-31 kg, h = 6.626 × 10-34 J ? s)
A) 409 nm
B) 302 nm
C) 205 nm
D) 420 nm
E) 502 nm
A
You might also like to view...
What is the net power radiated by a little animal with a surface area of 0.075 m2 if his emissivity is 0.75, his skin temperature is 315 K, and he is in a room with a temperature of 290 K? (? = 5.67 × 10-8 W/m2 ? K4)
A) 8.8 W B) 6.0 W C) 8.0 W D) 15 W E) 18 W
In the atmosphere, the shortest wavelength electromagnetic waves are called
a. microwaves. b. infrared waves. c. ultraviolet waves. d. X-rays. e. gamma rays.
The right ascensions and declinations of stars stay approximately but not perfectly constant with time. What causes these coordinates to gradually change, enough to be noticeable with telescopes in just a few decades?
A) the precession of Earth's axis B) changes in Earth's orbit around the Sun C) tidal effects of the Moon D) the motions of stars relative to the Sun
At the lowest point in a vertical dive (radius = 0.58 km), an airplane has a speed of 300 km/h which is not changing. Determine the magnitude of the acceleration of the pilot at this lowest point
a. 26 m/s2 b. 21 m/s2 c. 16 m/s2 d. 12 m/s2 e. 8.8 m/s2