Find the indicated unit price.A case of 24 bottles of IceMan water costs $3.12, while a case of 20 bottles of Big Mountain water costs
. Find the unit prices and compare them to determine which is the better deal. Round to two decimal places.
A. IceMan: $0.13 per bottle; Big Mountain: $0.10 per bottle. Big Mountain water is the better deal.
B. IceMan: $0.15 per bottle; Big Mountain: $0.13 per bottle. Big Mountain water is the better deal.
C. IceMan: $3.12 per bottle; Big Mountain: $3.00 per bottle. IceMan water is the better deal.
D. IceMan: $0.13 per bottle; Big Mountain: $0.15 per bottle. IceMan water is the better deal.
Answer: D
You might also like to view...
Simplify using the laws of exponents.(5m4z4)(2m4z2)
A. 10m8z6 B. 10mz6 C. 10m8z D. 10mz8
Determine the x- and y-intercepts on the graph of the equation.y = -7(x - 4) + 2
A. x-intercept is ; y-intercept is 26
B. x-intercept is ; y-intercept is 30
C. x-intercept is - ; y-intercept is -30
D. x-intercept is - ; y-intercept is 30
Find the difference quotient and simplify your answer.
?
f(x) = x2 - x + 1, , h ? 0
?
A. , h ? 0
B. , h ? 0
C. , h ? 0
D. , h ? 0
E. , h ? 0
Use a calculator to find the root or power rounded to six decimal places.
A. -1.988927 B. -1.940090 C. 1.584155 D. 1.940090