Solve the problem.A grocery store sells a 20-ounce bottle of pop for $1.60, and a 32-ounce bottle for $2.24. Find the cost per ounce for each size and compare them to determine which is the better deal. Round to two decimal places.
A. 20-ounce bottle: $0.07 per ounce; 32-ounce bottle: $0.08 per ounce. The 20-ounce is the better deal.
B. 20-ounce bottle: $0.20 per ounce; 32-ounce bottle: $0.07 per ounce. The 32-ounce is the better deal.
C. 20-ounce bottle: $0.08 per ounce; 32-ounce bottle: $0.07 per ounce. The 32-ounce is the better deal.
D. 20-ounce bottle: $0.92 per ounce; 32-ounce bottle: $1.07 per ounce. The 20-ounce is the better deal.
Answer: C
You might also like to view...
Multiply.(142)(0.01)
A. 14,200 B. 1420 C. 1.42 D. 14.2
Find the actual difference.0.58 - 0.65
A. -0.07 B. 0.377 C. -1.23 D. -1.13
Find the common ratio.2, -2, 2, -2, 2, . . .
A. 2 B. -2 C. 1 D. -1
Use a graphing utility to graph the function over the indicated interval and approximate any local maxima and local minima. If necessary, round answers to two decimal places.f(x) = x2 + 2x - 3; (-5, 5)
A. local maximum at (1, -4) B. local minimum at (1, 4) C. local minimum at (-1, -4) D. local maximum at (-1, 4)