Solve.Find which is the better buy (lower cost per ounce) by finding each unit price rounded to three decimal places if necessary. Assume that different sizes of the same brand are being compared. Soy sauce: $1.31 for 22.5 ounces $0.86 for 10.0 ounces
A. $1.31 for 22.5 ounces
B. $0.86 for 10.0 ounces
C. Both cost the same per ounce.
Answer: A
You might also like to view...
Rotate the axes so that the new equation contains no xy-term. Discuss the new equation.5x2 - 6xy + 5y2 - 8 = 0
A. ? = 45° - y'2 = 1
hyperbola
center at (0, 0)
transverse axis is the x'-axis
vertices at (±2, 0)
B. ? = 45°
y'2 = -4x'
parabola
vertex at (0, 0)
focus at (-1, 0)
C. ? = 45° + y'2 = 1
ellipse
center at (0, 0)
major axis is the x'-axis
vertices at (±2, 0)
D. ? = 45°
x'2 = -4y'
parabola
vertex at (0, 0)
focus at (0, -1)
Write the conjugate of the expression.4 -
A.
B. - 4
C. -4 -
D. 4 +
Find the slope of the line through the pair of points. and
A.
B.
C.
D.
Determine whether the pair of lines is parallel, perpendicular, or neither. 3x - 2y = -14 2x + 3y = -14
A. Parallel B. Perpendicular C. Neither