Relative Velocity: A plane has an airspeed of 142 m/s. A 16 m/s wind is blowing southward at the same time as the plane is flying. If the velocity of the plane relative to the ground is directly eastward, what is the magnitude of that velocity?
A. 130 m/s
B. 16 m/s
C. 160 m/s
D. 141 m/s
E. 48 m/s
Answer: D
You might also like to view...
Two charged bodies separated by a distance d exert an electrical force on each other. The distance d is doubled. The electrical force on each body is now __________ times the original force
Fill in the blank(s) with correct word
Calculate the temperature drop from the center line to the surface for a 2.5 cm diameter rod having a thermal conductivity of 26 W/(m K) if the rate of heat removal from its surface is 1.6 MW/ m2 .
In a cylindrical fuel rod of a nuclear reactor, heat is generated internally according to the
equation
GIVEN
• A cylindrical rod with internal generation and heat removal from its surface
• Outside diameter (Do) = 2.5 cm=0.025 m
• Rate of heat generation is as given above
• Thermal conductivity (k) = 26 W/(m K)
• Heat removal rate (q/A) = 1.6 MW/m2
FIND
• The temperature drop from the center line to the surface (?T)
ASSUMPTIONS
• The heat flow has reached steady state
• The thermal conductivity of the fuel rod is constant
• One dimensional conduction in the radial direction
SKETCH
How might a pulsar appear to an observer?
A) It may appear to flash several times per second or more with near perfect regularity. B) It may slowly get dimmer and brighter with a period ranging from several days to several weeks. C) It may appear to flash at random intervals. D) It may appear to change color very rapidly, from blue to red and back again, with near perfect regularity. E) Its spectrum may alternate between showing blueshifts and redshifts very rapidly with near perfect regularity.
A 50-turn circular coil (radius = 15 cm) with a total resistance of 4.0 W is placed in a uniform magnetic field directed perpendicularly to the plane of the coil. The magnitude of this field varies with time according to B = A sin (at), where A = 80 mT and a = 50p rad/s. What is the magnitude of the current induced in the coil at t = 20 ms?
a. 11 mA b. 18 mA c. 14 mA d. 22 mA e. zero