A diatomic molecule has 2.6 × 10-5 eV of rotational energy in the l = 2 quantum state. What is its rotational energy in the l = 1 quantum state?
A) 7.8 µeV B) 8.7 µeV C) 5.3 µeV D) 4.1 µeV E) 3.4 µeV
B
You might also like to view...
Spherical Mirrors: An object 2.0 cm tall is placed 24 cm in front of a convex mirror having a focal length of magnitude 30 cm.(a) Where is the image formed and how far is it from the mirror?(b) How tall is the image?
What will be an ideal response?
A newly formed protostar will radiate primarily at which wavelength?
A) visible light B) X-ray C) infrared D) ultraviolet E) radio
Mars is often called a "midway world," similar in some respects to Earth, and in others to our Moon. Explain
What will be an ideal response?
An object attached to the end of a string swings in a vertical circle (R = 1.2 m), as shown. At an instant when ? = 30°, the speed of the object is 5.1 m/s and the tension in the string has a magnitude of 20 N. What is the mass of the object?
A. 2.0 kg B. 1.5 kg C. 1.8 kg D. 1.2 kg E. 0.80 kg