A wooden block A of mass 4.0 kg slides on a frictionless table when pulled using a massless string and pulley array by a hanging box B of mass 5.0 kg, as shown in the figure

What is the acceleration of block A as it slides on the frictionless table? Hint: Think carefully about the acceleration constraint.

A) 4.1 m/s2
B) 3.5 m/s2
C) 3.1 m/s2
D) 2.7 m/s2


Answer: A

Physics & Space Science

You might also like to view...

Which of the following is NOT a method used by astronomers to detect and study exoplanets?

A. direct imaging B. gravitational lensing C. rotational mapping D. doppler shift E. transit detection

Physics & Space Science

What is the maximum velocity of a photoelectron emitted from a surface with work function 3.5 eV when illuminated by 289 nm ultraviolet light? (melectron = 9.11 × 10^?31 kg, h = 6.63 × 10^?34 J?s, 1 eV = 1.60 × 10^?19 J, and 1 nm = 10?9 m)

a. 3.75E+5 m/s b. 5.31E+5 m/s c. 7.28E+2 m/s d. 8.62E+5 m/s e. 1.60E+6 m/s

Physics & Space Science

The energy of an electron in the p-level of an atom is changed in the presence of a magnetic field of magnitude 4.6 T

What is the difference between the largest and smallest possible energies? (Bohr magneton = ?B = 9.27 × 10-24 J/T)

Physics & Space Science

Compared to the spirals, elliptical galaxies tend to be more dusty

Indicate whether the statement is true or false

Physics & Space Science